יישור שיניים

אורתודונטיה זה תחום משני של רפואת שיניים שעוסק בבעיות שנגרמות בפה בגלל חוסר התאמה בין הלסתות ושיניים שגדלות בצורה לא סדירה ולכן גורמות לבעיות בסגירת הפה. יש מצבים שבהם 2 הבעיות מופיעות ומטפלים בהן במקביל. ביצוע טיפול אורתודונטי מזיז את השיניים למקום הנכון בפה ועוזר לתקן אותן. במקרים מסוימים הטיפול מתמקד בשינוי מנח השיניים בלסת או רק בעקירת שיניים. יש מקרים שבהם הטיפול מבוצע כחלק משיקום הפה יחד עם טיפולים אחרים של השתלת שיניים וטיפול בשיניים אחרות בעייתיות.

החשיבות של ביצוע טיפול אורתודונטי היא לא רק אסתטית בלבד אלא גם רפואית. כדי שהלעיסה תתבצע בצורה טובה וכל המערכת תתפקד השיניים צריכות להסגר כמו שצריך כי אחרת עלולות להווצר בעיות בחניכיים, בלסת ובשיניים בכלל.

הטיפול האורתודנטי הנפוץ ביותר הוא הכנסת גשר שהוא למעשה התקן אורתודנטי שיש בו חוטי מתכת (נקראים גם ברקטים או סמכים), אשר עשוי מפלדת אל-חלד או חומר קרמי אסתטי יותר. החוטים, באינטראקציה עם הסמכים, מפעילים כח על השיניים, דבר היוצר לחץ עליהן ובסופו של תהליך מזיז את השניים לעמדתן הרצויה.

בשנים האחרונות צברו תאוצה גם שיטות אסתטיות שונות לצורך יישור שיניים. השיטות מתאימות במיוחד  למבוגרים שלא מעוניינים לחשוף שהם בטיפול. שיטות אלה עושות שימוש בפלטות, סמכים ותמיכות שעשויות מחומרים שונים כדי להגיע למצב שבו הם בקושי נראים או לא נראים בכלל.

סמכים בצבע שן

סמכים שצבעם זהה לצבע השן ולכן הם כמעט ולא בולטים. הם מורכבים על הצד החיצוני של השן.

חוטים בצבע שן: את החיבור בין הסמכים מבצעים עם חוט מתכת בולט גם כאשר עושים שימוש בסמכים שקופים. ניתן  להשתמש גם בפיתוח של חוטי מתכת  שמשתלבים עם הסמכים השקופים כדי ליצור פתרון אסתטי יותר. חוטים אלה מצופים בשרף בצבע השן.

סמכים לינגואליים (Lingual Appliances)

סמכים המורכבים על השיניים מצידן הפנימי (הצד הלינגואלי) כך שהם למעשה בלתי נראים ולכן הם נותנים  מענה יותר טוב מהסמכים החיצוניים, מכיוון שהם מודבקים בצד הבלתי נראה של השיניים, סמכים אלה נותנים מענה אסתטי טוב יותר מסמכי החרסינה.

קשתיות שקופות (Aligners)

פלטות נשלפות ושקופות. פלטות אלה מותאמות לכל מטופל באופן אישי והן  מתוכננות על ידי מחשב לאחר ביצוע סריקה של השיניים ושימוש בהדמיה תלת-ממדית. מכינים סדרה של פלטות שמתאימות למטופל  והוא צריך להחליף ביניהן מדי שבועיים לפי תוכנית הטיפול כל פלטה מפעילה מעט לחץ על השיניים כדי ליישרן. הפלטות מורכבות במשך רוב שעות היום וניתן להרכיב ולהסיר אותן בקלות, כך מתאפשרת שמירה של הגיינת הפה ושל המכשור.

כיום שיטת יישור השיניים הכי פופולרית היא שיטת אינויזליין (Invisalign). כמו שיטות דומות היא פחות מתאימה פחות למקרים מורכבים כמו מנשך פתוח, שיניים מסובבות מאוד או קצרות, או מקרים הדורשים תזוזה של הלסתות.

חיפוש

מאמרים נוספים

כתבו לד"ר ממלידר