טיפולי שיניים

עקירות פשוטות /עקירות כירורגיות

עקירה הינה פעולה כירורגית המבוצעת על ידי ד"ר ממלידר ( כירורג בהכשרתו). עקירת שיניים מבוצעת כאשר צריך לסלק שן שאינה ניתנת לטיפול שמרני או שיקומי מחלל הפה על מנת שלא תזהם את יתר הפה בחיידקים.  לדוגמא מצבים המביאים לצורך בעקירת שן: עששת חמורה- ׳חור בשן׳ ונרחבת, מחלת חניכיים חריפה או טראומה שהשן עברה שגרמה לסדקים או שברים. עקירת שן היא בדרך כלל פעולה פשוטה יחסית, רוב העקירות מבוצעת תחת הרדמה מקומית ונמשכת מספר דקות.  במקרה שהשן נסתרת- מכוסה או ׳קבורה׳ מתחת לחניכיים ועצם, פעולה כירורגית מורכבת יותר נדרשת כגון חיתוך של החניכיים והסרה של העצם שמחזיקה את השן עם מקדחה כירורגית. לאחר הפעולה נדרשים תפרים על מנת להחזיר את החניכיים למיקומם הרגיל.


במקרים בהם מעוניינים בשיקום הפה ומתכננים שתלים לעיתים נדרשת תכנית לפני העקירות על מנת לשמר את העצם ככל האפשר באמצעות טכנולוגיות חדשות של קולגן וממברנות. כל ניתן לשמר מספיק עצם ולהימנע מפעולות כירורגיות מורכבות של השתלות עצם חסרה. סיבות נפוצות לעקירה:
– מחלת עששת נרחבת
– טראומה עם שבירה של השן או סדק בשן
– קיום של מחלת חניכיים מתקדמת
– שיני בינה בפה קטן או שיני בינה עם או בלי סימפטומים למניעת מחלות.
– שיניים עודפות לטיפול יישור שיניים – אורתודונטיה
– שיניים שעלולות להכשיל בעתיד שיקום קבוע
– שיניים שמכשילות שיקום אסתטי
בכל מקרה אחר נעשה מאמץ עילאי לשמר את השיניים הטבעיות ולהימנע מעקירות מיותרות.

ואם בכל אופן הוחלט על עקירה?.. מה אז
עקירת שיניים פשוטה מתבצעת בדרך כלל תחת הרדמה מקומית על שיניים שרואים בחלל הפה. לצורך ביצוע העקירה עושים שימוש במכשירים שעוזרים להעלות) מעלית שורש (ולתפוס את השן ) ומלקחיים דנטליות. כדי לעקור את השן מנדנדים אותה כדי להרחיב את מכתשי העצם שבה היא נטועה ואז החיבור שלה מתרופף ואפשר להוציא אותה. הוצאת השן עם שימוש במלקחיים מתבצעת בצורה איטית על ידי הפעלת לחץ מבוקר. בצורה זו נמנעת טראומה לפלטות הגרמיות הנדרשות
להחלמה מלאה של העצם.

עקירה כירורגית מבוצעת כשצריך לעקור שיניים שהגישה אליהן לא פשוטה, בין אם זה משום שהן שבורות מתחת לקו החניכיים או משום שהן לא בקעו לחלוטין. בדרך כלל עקירה כירורגית מתבצעת באמצעות טשטוש והרדמה מקומית. לעיתים הרופא יחליט לפצל את השן לכמה חלקים על מנת להקל על הוצאתה. לאחר העקירה הרופא יתן מרשם לאנטיביוטיקה והוראות והנחיות רפואיות להמשך ההחלמה.
ישנם מקרים בהם מבוצעת השתלה מידית ובמקרים אחרים יש להמתין כמה חודשים לפני ביצוע השתלה באתר העקירה.
מטופלים המעוניינים בכך או שמצבם דורש שיקום זמני לאחר העקירה ועד לקבלת השיקום הקבוע יצאו מהמרפאה כשהם יכולים לתפקד ובמראה אסתטי מאוד.

חיפוש

מאמרים נוספים

כתבו לד"ר ממלידר