תחילה נבין מהי הרמת סינוס:

הרמת סינוס זה סוג של טיפול שיניים שנועד ליצור תוספת עצם בחלקים האחוריים של הלסת העליונה לצורך טיפולי שיניים שנדרשים באזור במקרה של מחסור בעצם. כאשר יש צורך בביצוע שתל דנטלי בחלקים האחוריים של הלסת העליונה, נתקל לפעמים בבעיה של חוסר בנפח עצם. באזור זה של הלסת קיים חלל אויר שנקרא: הסינוס המקסילרי.

החדרת שתל דנטלי דרך עצם לא מספקת אל תוך חלל הסינוס הפתוח עשויה
ליצור דלקות וזיהומים שיגרמו לכישלון השתל. בהתאם, יש צורך לעבות את כמות העצם באזור לפני החדרת השתל.

בהליך של הרמת סינוס פתוחה, מבצעים חלון או פתח בצידה החיצוני של הלסת כדי לקבל גישה אל חלל הסינוס. לאחר פתיחת החלון, מרימים את הרירית המדפנת את חלל הסינוס בעזרת כפיות ייעודיות מבלי לקרוע אותה.
בין רצפת החלל לבין הרירית המורמת ממקם המנתח גרגירי עצם כתושה.
בסיום החדרת גרגירי העצם, סוגר המנתח את החלל הממולא ותופר את החניכיים.
וחלה אינטגרציה, העצם הטבעית של הגוף מחליפה את גרגירי העצם הכתושה בתהליך ביולוגי הנמשך כ 8 חודשים עד שנה. לאחר שנוצרת עצם טובה ועבה, ניתן להחדיר לתוכה את השתל הדנטלי ולבנות מעליו שיניים חדשות.

תופעות לוואי:

לניתוח זה תופעות לוואי משמעותיות הכוללות נפיחות, שטפי דם חיצונים המטומות, ולעיתים דמם משמעותי ממקום הניתוח. קרע ברירית המורמת עשוי להביא לירידה בסיכויי הצלחת הפעולה הנאמדים בכ-90%.

הרמת סינוס סגורה מהי?

בהרמת סינוס סגורה לא פותחים חלון אל תוך הסינוס, אלא מבצעים קדח קטן מאד (כ-3-5 מ"מ בלבד) דרך עצם הלסת מתוך חלל הפה ולא מהצד.
ניתן לבצע את הפעולה רק במקרים בהם יש נפח עצם משמעותי שיכול להבטיח את ייצוב השתל המוחדר ומאפשרת הגבהה ותוספת של 2-3 מ"מ עצם בלבד.
דרך החריר שנוצר, דוחף הרופא את רירית הסינוס כלפי מעלה, מחדיר גרגירי עצם כתושה, ולפעמים גם שתל דנטלי כבר באותה ישיבה מבלי להמתין להחלפת העצם הכתושה בעצם טבעית. את דחיקת הרירית כלפי מעלה ניתן לבצע באמצעות מכשירים הנקראים: אוסיאוטומים, או באמצעות החדרת צינורית שבקציה בלון מתנפח. ניפוח הבלון מוביל להרמת הרירית. לאחר הסרת הבלון מהאזור, תוחדר העצם הכתושה ואולי גם השתל.

*פעולות אלה מבוצעות אך ורק על ידי כירורג בעל ניסיון.

המלצה:
בתום ניתוח זה יתכנו שטפי דם בימים הראשוניים ולכן צריך להערך בהתאם, לא להיות בשמש,
לשים קרח, ולקחת מספר ימי חופש מהעבודה.

מרפאת ד"ר ממלידר מוודאת
יום לאחר הניתוח לשלום המטופל, ומאחלת בריאות ומקווה שיחלים במהרה ושהטיפול יצליח.
הצלחה שלו, הצלחה שלנו !!

רוב בני האדם זקוקים לשיניים זעל מנת ללעוס, לדבר ולהיראות ולהרגיש ביטחון וטוב עם עצמם

ובכן, כאשר האדם מאבד את שיניו עקב עששת חריפה, סדק בשן, טראומה בשן, וכו' הוא פונה לרופא השיניים.
בעיה נפוצה אחרי אובדן שיניים היא מחסור בעצם הלסת העליונה. כל עוד השיניים נמצאות במקומן, עצם הלסת חזקה ובריאה, אך כאשר המטופל לא מטפל מיידית הוא בהחלט עלול במשך הזמן לאבד את שיניו עצם זה שהעצם הולכת ומתפוררת.

מחסור בעצם זו עלול להוביל לקושי בביצוע השתלות שיניים, ולכן לא פעם על המטופל לעבור ניתוח הרמת סינוס.

מהי הרמת סינוס
הרמת סינוס כוללת למעשה מילוי של העצם החסרה בלסת העליונה. ההליך יבוצע על ידי הרדמה מקומית / סדציה, בהתאם למצבו של המטופל ולפרוצדורות השונות שעליו לעבור.

במהלך הפרוצדורה הכירורגית מבוצעת הנפת חניכיים בלסת העליונה תוך השגת גישה לעצם שם נפתח חלון שדרכו מבוצעת הרמה של קרום הסינוס. כדי למלא את החלל הריק שנוצר עקב הרמה זו, ימלא אותה הרופא בחומר עצם.

השיטות להרמת הסינוס
לפני שמבצעים טיפול הרמת סינוס ומתאימים את שיטת הטיפול הנכונה, רופא השיניים מבצע בדיקה מקיפה. לאחר מכן הוא מרים אט אט את הרירית הממוקמת מעל הלסת והחניכיים ומחדיר אליה את גרגירי העצם. הגרגירים נמשכים אל העצם, מעבים אותה ומתחברים אליה.

הבא ונכיר מספר שיטות לביצוע הרמת סינוס:

הרמה פתוחה:
במהלך פרוצדורת הרמת סינוס פתוחה פותח הרופא מעין חלון בצד של הסינוס ומוסיף לו חומר מילוי ברווח הנוצר בין הממברנה לבין הרצפה של הסינוס. הרופא עשוי להשתמש בחומרי מילוי שונים בהתאם לצורך
(חומר סינטטי, חומר שמקורו מהחי או שילוב של שני החומרים יחד).

הרמה סגורה:
הרמה זו מתבצעת כאשר מדובר בתוספת לא גדולה במיוחד לעצם. במהלך ההשתלה הסגורה מוסיף הרופא חומרי מילוי שונים אל מתחת לרצפת הסינוס.

תנאים לביצוע הרמת סינוס:

לפני ביצוע פרוצדורת הרמת הסינוסים יש צורך לבצע שתי בדיקות. ראשית, על המטופל לעבור בדיקת CT מקיפה. הצילום יסייע לרופא לבחון את צפיפות העצם שנשארה ולקבוע את שיטת ההרמה הנכונה. כמו כן, אם המטופל סובל מאלרגיה כלשהי בעונה מסוימת, עליו ליידע על כך את הרופא ולקבוע את הניתוח לעונה שבה הוא אינו סובל ממנה.

*חשוב ביותר:
לאחר פרוצדורת הרמת סינוס מגיע תהליך ההחלמה. בימים שאחרי חשוב לשמור על הסינוסים, להימנע מהתעטשויות חזקות או מקינוח אף בעוצמה מוגזמת. כמו כן, כדי לשמור על לחות פנים האף, רושם הרופא תרסיס מי מלח.

המטופל יצטרך לקבוע תור למרפאה לאחר מספר שבועות כדי להסיר את התפרים, לבחון אם הלסת נרפאה לחלוטין ולבדוק מתי ניתן יהיה לבצע את ההשתלה, או במקרה שהשתלים כבר הוצבו במעמד הרמת הסינוס נבדוק מתי נוכל להתחיל את תהליך השיקום

*כלומר את בניית השיניים (הכתרים החדשים על גבי השתלים שהוצבו)

ד"ר ממלידר וצוות הרמרפאה, מקווים לראותכם ונשמח לתת מענה לכל טיפול שתצטרכו
בקשב רב ובאדיבות..

כאן בשבילך !