כאשר אנו עוברים הליך שיקומי /כירורגי כגון:
עקירה
טיפול שורש
שתלים
סדק בשן
ריקבון בשן
שחיקה

רופא השיניים יסביר את המשך ההליך, בחירת כתר.

יש מגוון של כתרים,
חלקם יותר זולים, חלקם יקרים יותר ( תלוי במיקום בפה),
מן הסתם במידה והכתר יהיה בחזית הפה אז יהיה צריך להשקיע בכתר זירקוניה אשר עשוי מהחומרים הכי עמידים שיש ובמיוחד אסתטיים ברמה הכי גבוהה שיש.
שתהיה אחידות בצבע השיניים ומעבר לכך יחזיק הכתר שנים רבות ותורגש הומוגנית כמו שן טבעית.

*במידה וזה בחלק האחורי של הפה
מומלץ לעשות כתר חרסינה.

אז בוא נכיר את סוגי הכתרים:
כתר זירקוניה
כתר חרסינה – פורצלן

כתרי חרסינה:

משך ההליך- כחצי שעה למפגש
מספר טיפולים- שני מפגשים
רגישות- קלה במיוחד
תוצאות- 5 – 10 שנה

שימוש בכתרי חרסינה מתאים לאנשים שזקוקים לטיפול של שיקום שיניים, טיפול זה כולל שיקום של שיניים הרוסות ושבורות כדי להחזיר את האסתטיקה לפה ולשיקום פונקציית הלעיסה.

האזורים בפה אשר נראים לעין, הם המקומות המומלצים להתקנת כתרי חרסינה. השלמות והשקיפות שבה החרסינה מחקה את השן הטבעית, לא ניתנת להשגה ע״י חומרים אחרים שלא על אותו הבסיס. כתרי חרסינה טהורים, זהים לשיניים הטבעיות ומאוד פופולאריים כתחליף אסתטי, הם טובים לשן אחת או לגשר של שיניים והם מצריכים השחזה נכבדת של השן כדי ליצור מרחב שיאפשר לכתרי החרסינה להיות עבים ועמידים.

כתר חרסינה הוא חומר המשמש כתותב שלם אשר מונח על החלק העליון של השיניים, ואשר מגן עליהם.
כאשר השן מתחילה להיחלש בגלל ריקבון או שיקום גדול, טיפולי שורש ושחיקה בגלל השנים, מומלץ להשתמש ולהתבסס על כתרי חרסינה אשר תפקידם יהיה לכסות לגמרי את השן המוחלשת ולהעניק לה עמידות, חוזק ואורך חיים.
כדי להתחיל בטיפול, החניכיים חייבות להיות בריאות בצורה מושלמת ולכן מומלץ לעבור ניקוי שיננית לפני.
במיוחד לאחר השתלות, חשוב מאד לשמור על הגיינה אוראלית.
לאחר שיקום נרחב כגון, השתלות
חשוב ביותר לדייק במידות על מנת שלא יפצעו את החניכיים, והלסת והסגר יהיו תואמים.
כל שלב חייב להיות מדוייק ברמה הכי גבוהה.
בסופו של דבר המטופל צריך להרגיש טבעי בלעיסה, בדיבור,
סגירת הפה.
*וכמובן להגיע כל 3 חוד' לשיננית עקב חיידקים שנכנסים מתחת לכתר והחניכיים יהיו בריאות ועקב זה תהיה הצלחה לאורך שנים.

כתרי זירקוניה

משך ההליך- כחצי שעה למפגש
מספר טיפולים- שניים או שלושה
רגישות- קלה במיוחד
תוצאות- יותר מ – 20 שנים

כתרי זירקוניה מתאימים למטופלים שזקוקים לטיפול של שיקום שיניים, שכולל גם שיקום של שיניים הרוסות ושבורות להחזרת המראה האסתטי של הפה ולשיקום פונקציית הלעיסה.

כתרי זירקוניה מורכבים מקרמיקה מסורתית שמשטחים על מתכת ומשתמשים בה בדרך כלל בשיניים אחוריות. לשיניים אחוריות יש משענת מותאמת שהיא לא הכרחית כמו בשיניים קדמיות בגלל שהחניכיים בדרך כלל שטוחות ולכן הצורה של קו החניכיים יכולה להיבנות בתחתית של הגשר.

כתר זירקוניה מציע אפשרות אחרת, חוזק מרבי בשילוב אסתטיקה ברמה הכי גבוה שיש.

זירקוניה עמידים ואסתטיים

כתר זירקוניה ״לא נשבר״ והקליניקות לרפואת שיניים ״דוחפות״ את הפציינטים לעבור התקנת כתרי זירקוניה בעלות חוזק ועמידות בכל הפעולות הפונקציונאליות תוך כדי הימנעות משיקום מתכתי. בגלל השיפור הניכר מבחינת המראה האסתטי, העמידות הכימית וההתאמה הביולוגית, שיקום הפה על ידי כתרי זירקוניה הפכו להיות אלו המועדפים יותר.
הפיתוחים האחרונים של מדעי חומרי הקרמיקה הביאו לתוצאות של שיפור איכויות החוזק של חומרי הקרמיקה המודרניים מה שייצר גידול והעצמה של התפיסה הקלינית אצל כלל כתרי חרסינה.

כתר זירקוניה מקנה גם מספר יתרונות נוספים אשר אין לחומרים אחרים בתיקון השיניים וזאת מלבד או בנוסף לחוזק הגבוה. יש לו את הצבע הדומה ביותר לצבע השן והוא מפחית את הצורך להקהות או למסך את החומר כמו בשאר התת מבנים המתכתיים. לכתרים לשיניים מסוג זירקוניה יש גם עמימות מצויינת. לדבר יש יתרון משמעותי כאשר רוצים לחסום דהיית שן קשה מתחת. אך הדבר יכול להפוך לחיסרון כאשר מנסים לשוות שקיפות למחצה לכתר. ישנם יצרנים אשר יכולים להעניק צבע לתת מבנה הזירקוניה ולדמותו לצל של דֶּנְטִין (שנהב) כדי לרצות יותר את השאיפה לאסתטיקה גבוהה.

*כמובן כל הליך יוסבר ויתבצע על ידי הרופא המשקם.