כתרים לשיקום הפה

כאשר אנו עוברים הליך שיקומי /כירורגי כגון:
עקירת שן
טיפול שורש
השתלת שיניים 
תיקון סדק בשן
תיקון ריקבון בשן
שחיקת שיניים

המשך התהליך יהיה בחירת כתר.

יש מגוון של כתרים,
חלקם יותר זולים, חלקם יקרים יותר ( תלוי במיקום בפה),
מן הסתם במידה והכתר יהיה בחזית הפה אז יהיה צריך להשקיע בכתר זירקוניה אשר עשוי מהחומרים הכי עמידים שיש ובמיוחד אסתטיים ברמה הכי גבוהה שיש.
שתהיה אחידות בצבע השיניים ומעבר לכך יחזיק הכתר שנים רבות ותורגש הומוגנית כמו שן טבעית.

*במידה וזה בחלק האחורי של הפה
מומלץ לעשות כתר חרסינה.

אז בוא נכיר את סוגי הכתרים:
כתר זירקוניה
כתר חרסינה – פורצלן

כתרי חרסינה

משך ההליך- כחצי שעה למפגש
מספר טיפולים- שני מפגשים
רגישות- קלה במיוחד
תוצאות- 5 – 10 שנה

שימוש בכתרי חרסינה מתאים לאנשים שזקוקים לטיפול של שיקום שיניים בפה , זה כולל מצבים שבהם לא ניתן ללעוס, וגם שיקום של שן שבורה או הרוסה. הטיפול גם נועד להחזרת המראה האסתטי של הפה.

כתר חרסינה מתקינים באזורים בפה שנראים לעין. המראה של החרסינה זהה לחלוטין למראה של השן הטבעית ואי אפשר להגיע אליו עם חומרים אחרים שהם לא חרסינה.  בגלל שכתר חרסינה טהור זהה לשן הטבעית הוא פופולרי כתחליף אסתטי לשן בודדת או לגשר של שיניים. לצורך ההתקנה שלהם יש הרבה עבודה של השחזה על מנת שהם ישבו במקום בצורה טובה לאורך הרבה שנים.

כתר חרסינה הוא חומר המשמש כתותב שלם אשר מונח על החלק העליון של השיניים, ואשר מגן עליהם.
כאשר השן מתחילה להיחלש בגלל ריקבון או שיקום גדול, טיפולי שורש ושחיקה בגלל השנים, מומלץ להשתמש ולהתבסס על כתרי חרסינה אשר תפקידם יהיה לכסות לגמרי את השן המוחלשת ולהעניק לה עמידות, חוזק ואורך חיים.
כדי להתחיל בטיפול, החניכיים חייבות להיות בריאות בצורה מושלמת ולכן מומלץ לעבור ניקוי שיננית לפני.
במיוחד לאחר השתלות, חשוב מאד לשמור על הגיינה אוראלית.
לאחר שיקום נרחב כגון, השתלות
חשוב ביותר לדייק במידות על מנת שלא יפצעו את החניכיים, והלסת והסגר יהיו תואמים.
כל שלב חייב להיות מדוייק ברמה הכי גבוהה.
בסופו של דבר המטופל צריך להרגיש טבעי בלעיסה, בדיבור,
סגירת הפה.

המטופל צריך להגיע לשיננית כל 3 חודשים לביצוע של טיפול יסודי כי חיידקים עלולים להכנס מתחת לכתר. הצלחת הטיפול להרבה שנים תלויה גם בחניכיים בריאות. 

כתרי זירקוניה

משך ההליך- כחצי שעה למפגש
מספר טיפולים- שניים או שלושה
רגישות- קלה במיוחד
תוצאות- יותר מ – 20 שנים

כתרי זירקוניה מתאימים למטופלים שזקוקים לטיפול של שיקום שיניים, שכולל גם שיקום של שיניים הרוסות ושבורות להחזרת המראה האסתטי של הפה ולשיקום פונקציית הלעיסה.

כתרי זירקוניה מורכבים מקרמיקה מסורתית שמשטחים על מתכת ומשתמשים בה בדרך כלל בשיניים אחוריות. לשיניים אחוריות יש משענת מותאמת שהיא לא הכרחית כמו בשיניים קדמיות בגלל שהחניכיים בדרך כלל שטוחות ולכן הצורה של קו החניכיים יכולה להיבנות בתחתית של הגשר.

כתר זירקוניה מציע אפשרות אחרת, חוזק מרבי בשילוב אסתטיקה ברמה הכי גבוה שיש.

זירקוניה עמידים ואסתטיים

כתרי זירקוניה יותר עמידים ולא נשברים .רופאי שיניים ממליצים היום למטופלים  להתקין כתר זירקוניה במקום מתכת כי יש להם חוזק ועמידות גדולים יותר. בגלל השיפור הניכר מבחינת המראה האסתטי, העמידות הכימית וההתאמה הביולוגית, שיקום הפה על ידי כתרי זירקוניה הפכו להיות אלו המועדפים יותר.
הפיתוחים האחרונים של מדעי חומרי הקרמיקה הביאו לתוצאות של שיפור איכויות החוזק של חומרי הקרמיקה המודרניים מה שייצר גידול והעצמה של התפיסה הקלינית אצל כלל כתרי חרסינה.

כתר זירקוניה מקנה גם מספר יתרונות נוספים אשר אין לחומרים אחרים בתיקון השיניים וזאת מלבד או בנוסף לחוזק הגבוה. יש לו את הצבע הדומה ביותר לצבע השן והוא מפחית את הצורך להקהות או למסך את החומר כמו בשאר התת מבנים המתכתיים. לכתרים לשיניים מסוג זירקוניה יש גם עמימות מצויינת. לדבר יש יתרון משמעותי כאשר רוצים לחסום דהיית שן קשה מתחת. אך הדבר יכול להפוך לחיסרון כאשר מנסים לשוות שקיפות למחצה לכתר. ישנם יצרנים אשר יכולים להעניק צבע לתת מבנה הזירקוניה ולדמותו לצל של דֶּנְטִין (שנהב) כדי לרצות יותר את השאיפה לאסתטיקה גבוהה.

*כמובן כל הליך יוסבר ויתבצע על ידי הרופא המשקם.

חיפוש

מאמרים נוספים

כתבו לד"ר ממלידר